Kde: Univerzitní kino Scala (Scalabar), Brno

Trvání: 50 minut

Vstup: Zdarma, na základě rezervace

Rezervace

Filmové adaptace literatury jsou populární jevy. Každý jistě někdy porovnával film s románem, podle kterého byl natočen. A občas se nám při shlédnutí filmového či televizního přisvojení oblíbené knihy mohlo zdát, že se při transferu verbálního celku do audiovizuálního média ztratilo cosi důležitého. Je však východisko, kdy v zásadě upřednostňujeme jedno médium před druhým, vhodné pro prozkoumání intermediálních transferů? A pokud není, jak lze pohlížet na (re)interpretace literárního textu v jiném médiu?

Cílem přednášky bude ukázat, jak se současní představitelé adaptačních a intermediálních studí vypořádávají s tímto fenoménem a jaké nabízejí pojmové zastřešení.

Doc. Mgr. Petr Bubeníček, Ph.D., pracuje v Ústavu české literatury FF MU. Zabývá se moderní českou literaturou, adaptačními a intermediálními studii a ekokritikou. Garantuje magisterský studijní program „Literatura a mezikulturní komunikace“. V roce 2017 vydal monografii Subversive Adaptations: Czech Literature on Screen behind the Iron Curtain.

Na setkání vás srdečně zve Nakladatelství Masarykovy univerzity.

Událost na facebooku