Zajímavosti z připravovaných knih

Výběr redakce

Archaeologia historica 49/2024/2

Archaeologia historica 49/2024/2

Úvodní studie letošního druhého čísla časopisu Archaeologia historica jsou věnovány specifickým výzkumným aktivitám a nálezům z českých a slovenských hradů a tvrzí (Vysoké Veselí u Jičína, Buben, Čičava, Hrušov, Reviště). Následují exkurzy do raně novověkých českých a moravských měst rozšiřující dosavadní poznatky o jejich opevnění (Jihlava), vodních kanálech a souvisejících technických stavbách (Pardubice) i hmotné kultuře (brněnské předměstí). Trojice příspěvků se zaměřuje na kamnářství konce středověku až počátku novověku (jihovýchodní Morava) a problematiku topenišť (Ukrajina). Stranou nezůstaly ani výzkumy zaniklých vsí a jejich plužin podložené lidarovými daty a geofyzikálním průzkumem, stejně jako interpretace nálezového celku na Drábských světničkách. Závěrečná studie předkládá výsledky nové analýzy dostupných poznatků o hrobu knížete Vratislava I. ze svatojiřské baziliky na Pražském hradě.

Vyjde v lednu 2025.

Středověké a raně novověké sklo z moravsko-slezského pomezí

Středověké a raně novověké sklo z moravsko-slezského pomezí

Kateřina Vaďurová

Tato monografie podává ucelený přehled o historii skla od 13. do poloviny 17. století v prostoru moravsko-slezského pomezí v kontextu soudobého vývoje v českých zemích i v Evropě. Zabývá se základními vývojovými tendencemi skla, ale i charakteristikou jednotlivých období, vazbou na sociální prostředí a pozicí skla jako specifického obchodního artiklu. Pramennou základnu tvoří archeologický materiál z 18 lokalit, především z měšťanského prostředí, méně ze šlechtických sídel a církevních staveb. Vedle pramenů archeologických byly využity historické písemné prameny, prameny ikonografické a výsledky přírodovědných analýz.

Vyjde v zimě 2024.

Nárys didaktiky

Nárys didaktiky

Josef Maňák, Tomáš Janík, Vlastimil Švec

Čtvrté vydání úspěšného učebního textu, který studentům učitelství, učitelům a dalším zájemcům zprostředkovává systémové pojetí didaktiky. Zavádí klíčové pojmy didaktiky, jimiž jsou: vzdělávání, výuka, vyučování, učení, výukové metody, organizační formy, didaktické prostředky a další a podává jejich výklad. Text je doplněn o řadu grafických vyobrazení, která napomáhají názornosti a srozumitelnosti pro čtenáře.

Vyjde v zimě 2024.

Předbělohorská znaková privilegia pro česká, moravská a slezská města, městečka a vsi

Předbělohorská znaková privilegia pro česká, moravská a slezská města, městečka a vsi

Petr Houzar

Kniha se věnuje výzkumu erbovních privilegií z předbělohorského období, kdy povyšování vsí na městečka a městeček na města omezovalo moc královských měst. Studie zkoumá diplomatické a heraldické aspekty listin, včetně detailů udělených znaků, které se často lišily v českých a německých popisech. Unikátní součástí knihy je regestář, který přináší obsahovou rekapitulaci listin.

Vyjde v zimě 2024.

Výchova a vzdělávání v bodech obratu. Rozhovory s Tomášem Janíkem

Výchova a vzdělávání v bodech obratu. Rozhovory s Tomášem Janíkem

Tomáš Janík (Ed.)

Kniha je sbírkou dvanácti rozhovorů, které byly vedeny s představiteli české i zahraniční pedagogiky na téma obraty ve výchově a vzdělávání. Dotazovaní své odpovědi situovali do širšího časového rámce, přičemž často bylo reflektováno období modernity – zejména reformně pedagogické hnutí z přelomu 19. a 20. století, dále pak období tzv. socialistické školy a vývoj po roce 1989, jemuž byla věnována největší pozornost. Z témat žhavé současnosti byla v rozhovorech reflektována pandemie Covid a válečný konflikt na Ukrajině. Dialog s Tomášem Janíkem vedli: Stanislav Štech, Petr Najvar, Dana Kasperová, Karel Rýdl, Wilfried Göttlicher, Štefan Porubský, Vladimíra Spilková, Eliška Walterová, Michal Kaplánek, Vladimír Jůva, Dag Hrubý a Petra Šobáňová.

Vyjde v zimě 2024.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.