Zajímavosti z připravovaných knih

Výběr redakce

Historie právnických sjezdů v českých zemích a na Slovensku

Historie právnických sjezdů v českých zemích a na Slovensku

Jan Kabát

Kniha přináší čtenářům komplexní přehled právnických sjezdů konaných v první polovině 20. století v českých zemích a na Slovensku. Ty byly ještě donedávna zcela opomíjeným fenoménem, ačkoliv ve své době představovaly důležitou platformu pro diskuse právníků o aktuálních otázkách právní vědy a praxe. Jejich význam znovu vyzdvihl až obnovený Sjezd českých právníků v roce 2022, který se konal po více než 70 letech od posledního právnického sjezdu. Autor se v knize zaměřuje na podrobnou analýzu organizace a průběhu historických právnických sjezdů, přičemž čerpá z dosud neprozkoumaných archivních pramenů a dobové literatury. Zasazuje tradici těchto sjezdů do širšího kontextu vývoje státu a práva na vymezeném území a poukazuje na to, jakým způsobem tyto sjezdy přispěly k formování jednotných stanovisek právníků různých profesí a k rozvoji širší právnické komunity. V neposlední řadě je monografie věnována též osobnostem, které se na uskutečnění jednotlivých sjezdů významně podílely. Odborný text je napříč knihou obohacen také unikátními dobovými fotografiemi a archiváliemi.

Vyjde na jaře 2025.

Když máte co říct. Praktický průvodce přípravou prezentací a projevů

TIP

Když máte co říct. Praktický průvodce přípravou prezentací a projevů

Máte skvělou myšlenku – ale jak ji sdělit tak, abyste opravdu zapůsobili?
Slova mají moc měnit svět. Ať už prezentujete na konferenci, obhajujete diplomovou práci, nebo chcete oslovit širokou veřejnost. Tato kniha je tu proto, aby vám dodala odvahu, praktické dovednosti a jasný návod, jak připravit prezentace a projevy, na kterých záleží.
Zkušení lektoři, kteří za sebou mají stovky úspěšných prezentací, kurzů a workshopů, vás provedou celým procesem od prvotního nápadu přes strukturu a scénář až k finálnímu přednesu. Naučíte se stanovit si cíle, uspořádat myšlenky, efektivně pracovat s obsahem, překonat trému a prezentovat s jistotou. Nečekejte zázračné zkratky nebo instantní návody. Tato kniha je pozváním do tvůrčí dílny, kde krok za krokem vznikají kvalitní prezentace, které zanechají dojem.

Vyjde na jaře 2025. 

Středověké a raně novověké sklo z moravsko-slezského pomezí

Středověké a raně novověké sklo z moravsko-slezského pomezí

Kateřina Vaďurová

Tato monografie podává ucelený přehled o historii skla od 13. do poloviny 17. století v prostoru moravsko-slezského pomezí v kontextu soudobého vývoje v českých zemích i v Evropě. Zabývá se základními vývojovými tendencemi skla, ale i charakteristikou jednotlivých období, vazbou na sociální prostředí a pozicí skla jako specifického obchodního artiklu. Pramennou základnu tvoří archeologický materiál z 18 lokalit, především z měšťanského prostředí, méně ze šlechtických sídel a církevních staveb. Vedle pramenů archeologických byly využity historické písemné prameny, prameny ikonografické a výsledky přírodovědných analýz.

Vyjde v zimě 2024.

Předbělohorská znaková privilegia pro česká, moravská a slezská města, městečka a vsi

Předbělohorská znaková privilegia pro česká, moravská a slezská města, městečka a vsi

Petr Houzar

Kniha se věnuje výzkumu erbovních privilegií z předbělohorského období, kdy povyšování vsí na městečka a městeček na města omezovalo moc královských měst. Studie zkoumá diplomatické a heraldické aspekty listin, včetně detailů udělených znaků, které se často lišily v českých a německých popisech. Unikátní součástí knihy je regestář, který přináší obsahovou rekapitulaci listin.

Vyjde v zimě 2024.

Výchova a vzdělávání v bodech obratu. Rozhovory s Tomášem Janíkem

Výchova a vzdělávání v bodech obratu. Rozhovory s Tomášem Janíkem

Tomáš Janík (Ed.)

Kniha je sbírkou dvanácti rozhovorů, které byly vedeny s představiteli české i zahraniční pedagogiky na téma obraty ve výchově a vzdělávání. Dotazovaní své odpovědi situovali do širšího časového rámce, přičemž často bylo reflektováno období modernity – zejména reformně pedagogické hnutí z přelomu 19. a 20. století, dále pak období tzv. socialistické školy a vývoj po roce 1989, jemuž byla věnována největší pozornost. Z témat žhavé současnosti byla v rozhovorech reflektována pandemie Covid a válečný konflikt na Ukrajině. Dialog s Tomášem Janíkem vedli: Stanislav Štech, Petr Najvar, Dana Kasperová, Karel Rýdl, Wilfried Göttlicher, Štefan Porubský, Vladimíra Spilková, Eliška Walterová, Michal Kaplánek, Vladimír Jůva, Dag Hrubý a Petra Šobáňová.

Vyjde v zimě 2024.

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.