Kde: Univerzitní kino Scala (Scalabar), Brno
Kdy: Sobota 3. prosince 2022 v 14:00 až 14:50
Trvání: 50 minut
Vstup: Zdarma, bez rezervace
S autorkou budeme společně hledat odpovědi na otázky, jak může obraz prostředkovat to, co je očím skryté? Když Exupéry říká, že správně vidíme jen srdcem, že to, co je důležité, je očím neviditelné, co tím myslí? Že prohlédneme, když se naučíme starat se o růži a o lišku, o naše lásky a vůbec o všechny vztahy? A když prohlédneme, co vlastně pak uvidíme?
Ivana Noble se soustředí na úlohu literárních a výtvarných obrazů v lidském hledání středu života na cestách složitými labyrinty naší doby. Zamyslí se nad tím, jaké mapy nám na tuto cestu může nabídnout tradice, a jak se v meditaci může potkat spočinutí s nalezením svobody a odvahy vidět, vnímat, jednat.
Ráj, člověk ve svém dětství, had, starozákonní postavy, příběh Ježíše Krista a počátků církve, Mariin život. To jsou témata, se kterými se setkáte na litografiích a obrazech Ivany Noble.
Texty, které obrazy doprovázejí, nemají roli „vysvětlení“. Nejsou tu primárně proto, aby poučovaly. Představují širší rámec východní i západní křesťanské tradice, která výtvarné ztvárnění většinou biblických obrazů inspirovala. Sousedství obrazů a starověkých, středověkých, moderních i současných textů takto otevírá různé možnosti pokračujících rozhovorů. Ukazuje tradici jako živelnou i mírnou, jiskřivou, temnou, procházející mlhou, znovu a znovu hledající i nacházející zdroje naděje a smyslu.
Texty i obrazy jsou vybrány tak, aby umožnily spočinout, usmát se celým naším bytím, podívat se do tváře strachu a čerpat sílu z dob, kdy lidé před námi také viděli dopředu sotva na krok.
Křest doprovodí hudební vystoupení loutnisty Marka Kubáta a čtení ukázek z knihy.
Prof. Ivana Noble, Ph.D., (1966) je vedoucí Ekumenického institutu na Evangelické teologické fakultě Univerzity Karlovy. Zároveň má na starosti univerzitní centrum excelence Teologická antropologie v ekumenické perspektivě. Je emeritní prezidentkou evropské společnosti pro ekumenickou teologii Societas Oecumenica a farářkou v Církvi československé husitské, která se věnuje duchovnímu doprovázení. Publikuje v oblasti teologické antropologie, teologie a spirituality křesťanského Východu, vztahu mezi teologií a kulturou. Ve volném čase se věnuje kresbě, malbě, grafice a píše poezii. Její první kniha meditací, poezie a litografií vyšla pod názvem Opravna duší (2012). Má za sebou řadu výstav v Čechách i v zahraničí.
Na křest srdečně zve Munipress.