Soupis prací prof. JUDr. Karla Engliše

Rok vydání: 2025
Obor: historie
ISBN: 978-80-280-0703-4 (online ; pdf)
Soupis prací prof. JUDr. Karla Engliše
Ladislav A. FÜRST
Faksimile rukopisu obsahující rozbor díla a soupis vědeckých děl Karla Engliše. V roce 1977 jej vytvořil doc. Ladislav A. Fürst. V osmi kapitolách zpracoval bibliografii rozsáhlé Englišovy tvorby. Soupis je cenný také tím, že přináší i přehled nevydaných rukopisů.
Ladislav A. FÜRST
(1. 9. 1898, Opava – 9. 8. 1987, Praha)
Syn učitele a ředitele českého gymnázia v Opavě Josefa Fürsta. Po absolvování opavského gymnázia vstoupil do československé armády, v průběhu let postupně dosáhl hodnosti majora generálního štábu. Roku 1928 se v Hrabyni oženil s Věrou Englišovou, dcerou ministra financí K. Engliše. Manželství zůstalo bezdětné. Ve třicátých letech Fürst z armády odešel a stal se prokuristou a později ředitelem Báňské hutní společnosti. Zároveň získal docenturu na Vysoké škole báňské v Příbrami.
V meziválečném období se jako funkcionář angažoval v organizačních strukturách československého krasobruslení. Roku 1926 byl zvolen předsedou Bruslařského svazu RČS. Stanul také v čele Bruslařské unie ČSR (zal. 1934), sdružující Bruslařský svaz RČS a Eislaufverband in der Tschechoslowakischen Republik v Opavě. Po vytvoření Československého bruslařského svazu v roce 1946 byl zvolen jeho předsedou. Jako první Čechoslovák se stal roku 1935 členem výboru International Skating Union, v letech 1946–1949 byl jeho viceprezidentem.
Po druhé světové válce působil v Československých závodech pro výrobu papíru a celulózy jako náměstek generálního ředitele. Po převzetí moci komunisty čelil šikaně úřadů, skrýval se a posléze se s manželkou pokusil opustit Československo. Při přechodu státní hranice byl zatčen a odsouzen na třináct let těžkého žaláře. Zpočátku byl vězněn v Plzni na Borech, následně pracoval v hnědouhelných a uranových dolech. Později ho přesunuli do vítkovických hutí, tam posléze onemocněl tuberkulózou. V roce 1954 byl ze zdravotních důvodů propuštěn. Po zbytek života pořádal a propagoval dílo svého tchána doma i v zahraničí. Věnoval se také vlastní vědecké práci v oblasti národohospodářství a právní filozofie, kde navazoval na Englišovy názory (např. Vliv politiky a politických systémů na vedení války, in: Vojenské rozhledy 11, 1930, č. 4, s. 289–292; Cenová politika vlády a uhlí, in: Hospodářská politika 7, 1933, č. 22; Karel Engliš. Kantův apriorism a myšlenkový řád, in: Filosofický časopis 15, 1967, č. 4, s. 531–543). Jeho poválečné texty se zachovaly v rukopisech nebo strojopisech, dnes uložených v Archivu Národního muzea.
Autoři medailonku: Martin Hlaváč a Zdeněk Doskočil, zdroj:
https://biography.hiu.cas.cz/pageid/138556
Zde si můžete listovat knihou. Stránky prošly OCR a tak v nich můžete vyhledávat za pomocí lupy.