Gen. O dědičnosti v našich osudech
Rok vydání: 2019
Počet stran: 528
Rozměry: 18 × 25 cm
Vazba: vázaná kniha s přebalem / brožovaná vazba
Obor: Lékařství, zdravotnictví
ISBN: 978-80-210-9140-5 (váz. vazba)
978-80-210-9199-3 (brož. vazba) Překlad: Jan Šmarda
Siddhartha Mukherjee
„Napínavý příběh o dozajista nejradikálnější a nejkontroverznější vědecké disciplíně současnosti, zasahující naši intimitu… Přečtěte si tuto knihu a připravte se na to, co přijde.“ - Sunday Times
„Gen je prostě a jednoduše řečeno nejlepší a nejmodernější populární kniha o molekulární genetice, jaká dnes existuje.“ - Deník N
Nakladatelství Munipress věnuje oslavám 100. výročí založení Masarykovy univerzity české vydání mimořádné a oceňované knihy o historii genu – jednotce dědičnosti a biologické informace. Kniha poprvé v úplnosti popisuje zrození a rozvoj vědní disciplíny vzniklé na základě objevů Gregora Mendela a významně se dotýká „živé“ současnosti.
Americký onkolog, vědec a spisovatel Siddhartha Mukherjee napsal příběh o jedné z nejkrásnějších a zároveň nejnebezpečnějších myšlenek v dějinách lidstva, o nás samých a naší budoucnosti. Příběh genu začíná roku 1856 v augustiniánském opatství v Brně, protne se s Darwinovou teorií evoluce, střetne se s hrůzami nacistické eugeniky a následně způsobí transformaci poválečné biologie. Především však jde o příběh lidské vynalézavosti a houževnatosti – od Gregora Mendela a Charlese Darwina až k dnešním vědcům, kteří stále usilují o poznání kódu kódů. Je to impozantní a jímavá historie vědního oboru, knihou se však jako červená nit zároveň vine osobní příběh autorovy rodiny, v níž se opakovaně objevují duševní nemoci, a připomíná nám, jak úzce genetika souvisí s každodenním životem. Obavy nabývají na naléhavosti zvláště dnes, kdy se učíme „číst“ a „psát“ lidský genom a uvolňujeme tak potenciál k cíleným zásahům do osudu a identity našich dětí.
Siddhartha Mukherjee se narodil a vyrůstal v Dillí, studium medicíny absolvoval na špičkových univerzitách v USA a Velké Británii. Přednáší na Kolumbijské univerzitě, jako hematoonkolog se zaměřuje na výzkum krvetvorných kmenových buněk. Za svoji knihu The Emperor of All Maladies: A Biography of Cancer byl v roce 2011 oceněn Pulitzerovou cenou.
Z anglického originálu The Gene. An Intimate History přeložil Jan Šmarda, jazyková spolupráce Kateřina Danielová.
Kniha vychází jako pátý svazek edice "Poprvé v češtině", jejímž cílem je zpřístupnit českým čtenářům významná díla světové odborné literatury, která doposud nebyla v českém jazyce publikována.